CF Braila invinge la limita pe FC Botosani

07Noi 00:00 2015 de brailei.ro Tipareste Articolul
În chiar secunda a 15-a, brăilenii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, corect acordată, după ce Pălimaru a fost faultat clar în careu de către Dinu. Acelaşi Pălimaru a executat penalty-ul, impecabil, şi meciul începea practic de la 1-0 pentru CF Brăila! După aceea s-a jucat mai mult la centrul terenului, iar în minutul 17 brăilenii majorează scorul: portarul oaspeţilor, Curilileac a degajat total neinspirat o minge în Câmpeanu, aflat la 15-16 metri, iar apoi mingea s-a dus în plasă, după ce brăileanul a profitat din plin de gafa botoşăneanului: 2-0! Până la pauză, ambele formaţii au mai avut câteva situaţii de a marca, dar brăilenii Pălimaru (min. 33 şi 44) şi Puşcaşu (min. 38), precum şi botoşănenii Matiş (min. 26) şi Ghiceanu (min. 35) au ratat golul care ar fi putut modifica tabela de marcaj.

După pauză botoşănenii au fost mai mereu primii la minge, dar devensiva brăileană rezistă eroic, la baionetă! Cu toate astea, Bucuroiu a scos de sub transversală mingea expediată de Ghioceanu (min. 60), iar Axinte a reluat de puţin pe lângă centrarea lui Matei (min. 72). Brăilenii au încercat şi ei câte ceva la poarta moldovenilor, dar nu şi-au creeat absolut nicio fază de gol care să schimbe tabela. Presiunea oaspeţilor dă roade în minutul 83, atunci când Ghiceanu a profitat de gafa lui Bucuroiu şi a redus din handicap: 1-2!

sursa:prosport.ro