Programul pregatit de municipalitate de Zilele Brailei

31Iul 08:19 2013 de brailei.ro Tipareste Articolul
In perioada 9-17 august Braila imbraca haine de sarbatoare iar municipalitatea a pregatit o serie de evenimente menite sa celebreze Zilele Brailei.

9 – 17 AUGUST 2013
Piata Poligon – Casa “P S Goanga” - Concurs International de Sah Feminin “Maria Albulet”, editia a VI-a
14  AUGUST 2013
Ora 16.30 –  Parada masinilor de epoca (pe traseul: Calea Calarasilor – intrare in municipiu, Bariera Calarasilor, Calea Calarasilor, Piata Traian, Calea Galati, B-dul Independentei, Parcarea Primariei Municipiului)
14 – 15 AUGUST 2013
Ora 18.00 – 20.00 Povesti pe sine (plimbari cu tramvaiul de epoca si promovarea evenimentelor ce urmeaza a avea loc in perioada 15 -18 august)
14 – 18 AUGUST 2013
Strada Mihai Eminescu
8.30–11.30 si 16.00–21.00 - Targ de Antichitati
Piata Poligon – Casa “P S Goanga”
Ora 10.00 - Expozitie foto “Braila ieri si azi” (imagini vechi si actuale ale orasului)
JOI, 15 AUGUST 2013
Faleza Dunarii
Ziua Marinei Romane
9.00 – primirea invitatilor, 10.00 – trecerea in revista a navelor, ceremonial religios, 10.30 – parada navala, 11.20 – sosirea Zeului Neptun, concursuri de barci, 12.45 – jocuri marinaresti
Faleza Dunarii
Ora 18.00 - Festivalul National de muzica populara  “Lina Chiralina”, editia a IV-a
Gradina Publica
Ora 17.30 – Atelier de Creatie cu voluntarii Scolii “Dr. Luca”
Ora 18.30 – Concert de promenada sustinut de Muzica Militara a Garnizoanei Braila
Parcul Monument
Ora 18.00 – Recital trupa de rock MORPHIX
Ora 18.00 – In lumea jocurilor cu “Dr. Luca” (jocuri cu arcuri, mingiute, parasuta, traseu)
Piata Poligon – Biblioteca Judeteana “Panait  Istrati”
Ora 19.00 – Noaptea detectivilor in biblioteca (jocuri, jonglerii, muzica)
VINERI, 16 AUGUST  2013,
Parcul Monument
Ora 18.00 – In lumea jocurilor cu “Dr. Luca” (jocuri cu arcuri, mingiute, parasuta, traseu)
Ora 18.30 – Concert de Promenada sustinut de  Orchestra de Suflatori “Iosif Ivanovici”- Asociatia Voces Concordie Braila
Piata Poligon -  Biblioteca Judeteana –Casa “P S Goanga”
Ora 11.00 - Varietati cu papusi (participa 200 de copii din cadrul proiectului de vacanta Bibliodetectivii“), Pavilion de carte, Atelier de Creatie cu scoala  “Dr. Luca”
Ora 17.30 - Teatru de marionete (spectacol realizat de Teatrul de Papusi Braila)
Ora 18.00 - Atelier de Creatie cu “Dr. Luca”
Ora 19.30 – Recital Eusebiu Stefanescu  si lansare de carte – Evocare Fanus Neagu
Piata Lyra
Ora 18.00 - Spectacol de muzica folk sustinut de Grupul ANTIK al Scolii Populare de Arta “Vespasian Lungu” Braila
Ora 18.30 – Festivitate de premiere “50 de ani de casnicie”
Ora 18.50 – Spectacol de muzica populara sustinut de Ansamblul “ROSIORI” al Scolii Populare de Arta “Vespasian Lungu” Braila
Faleza Dunarii – Esplanada
Ora 18.30 - Festivalul National de muzica populara  “Lina Chiralina”, editia a IV-a
SAMBATA, 17 AUGUST 2013
Strada Mihai Eminescu – Piateta Lyra
Ora 11.00 – Spectacol de teatru pentru copii  “Lumea Povestilor” – oferit de TMF
Ora 18.30 - Concert coral - Corul Trison
Ora 19.00 – Concert de muzica usoara sustinut de formatiile Simbol si Ultraj Sibiu
Gradina Publica
Ora 10.00 -  Teatru de improvizatie- eveniment sustinut de Asociatia ARTEVENT
Ora 17.30 -  Teatru de marionete (spectacol realizat de Teatrul de Papusi Braila)
Ora 20.30 – Concert de Jazz –Cristian Garlea Quintet - Iasi , Marcian Petrescu si Trupa “Trenul de Noapte” - Bucuresti.
Eveniment prezentat de  Alexandru Sipa
Biblioteca Judeteana – Piata Poligon
Ora 11.00 – Varietati cu papusi (participa membrii clubului de vacanta “Bibliodetectivii“)
Parcul Monument
Ora 9.00 – Concurs de table
Ora 17.45 – Spectacol de muzica usoara sustinut de Tender si Luana Prodea - Sibiu
Ora 18.20 – Concert coral sustinut de Corul Trison Braila
Ora 18.40 - Program de muzica populara si muzica usoara realizat de Liceul de Arta “H Darclee” si Casa de Cultura a Municipiului Braila
Ora 18.00 – Bariera Calarasilor – Faleza Dunarii - Parada porturilor populare
Faleza Dunarii – Esplanada
Ora 18.30 - Festivalul National de muzica populara  “Lina Chiralina”,  editia a IV-a – Gala Laureatilor si Festivitatea de premiere
Ora 21.30 – Recital Raluca ALIMAN, Marta OPREA si MIOARA VELICU
DUMINICA, 18 AUGUST 2013
Strada Mihai Eminescu
Ora 9.30 – Teatrul “Maria Filotti”, Ziua Portilor Deschise
Ora 11.00 - Spectacol de magie – productie Teatrul “Maria Filotti” Braila
Ora 19.00 – Spectacol de muzica usoara sustinut de Tender si Luana Prodea - Sibiu
Gradina Publica
Ora 10.00 – Teatru de improvizatie - eveniment sustinut de Asociatia ARTEVENT
Parcul Monument
Ora 9.00 – Concurs de table
Ora 11.30 – Concurs Brailiant cu  tema “Descopera Braila”
Ora 17.45 – Spectacol de muzica usoara sustinut de formatiile Simbol si Ultraj - Sibiu
Ora 18.30 –  Program de muzica populara si muzica usoara realizat de Liceul de Arta “H Darclee” si Casa de Cultura a Municipiului Braila
Faleza Dunarii
Ora 19.00 – Specatcol sustinut de trupa “THE ANCESTORS” a Scolii Populare de Arte “Vespasian Lungu”
Ora 19.30 - Concert de muzica populara si muzica usoara realizat de Strict’, Lyl Motion şi Scoala Populara de Arte ”Vespasian Lungu” Braila
Ora 20.30 – Concert sustinut de PORTO FRANCO BAND
Ora 21.00 - Concert sustinut de ANDA ADAM si ANNA LESKO
Ora 22.30 - Jocuri de artificii





  "Taguri" articol:

Comentarii