Lipsa locurilor de munca face din somaj un domnitor sumbru, situatia brailenilor fiind in negura in perpectiva angajarii. Rata şomajului înregistrată la 28.02.2013, la nivelul judeţului Brăila, a fost de 7,01%, cu 0,14 puncte procentuale mai mare decât cea înregistrată la nivelul regiunii de Sud-Est (6,87%) şi cu 1,23 puncte procentuale mai mare decât cea înregistrată la nivel naţional (5,78%).
Barbatii, capul familie de altfel, sunt cei mai multi in randurile somerilor, insa nici femeile nu isi gasesc loc de angajare pentru ca oferta pe piata muncii este foarte restransa, investitorii nu sunt atrasi de pamanturile brailene.
În evidenţa A.J.O.F.M. Brăila, la data de 28.02.2013, se aflau înregistraţi 9153 şomeri (cu 1207 mai mulţi decât la aceeaşi dată a anului anterior), iar structura acestora pe niveluri de pregătire şcolară s-a prezentat, astfel: 78,9% şomeri cu nivel de pregătire primar, gimnazial şi profesional/şcoală de arte şi meserii; 15,1% cu nivel de pregătire liceal/postliceal şi 6,0% cu nivel de pregătire universitar. Din totalul şomerilor aflaţi în evidenţele AJOFM Brăila, la data de 28.02.2013, femei sunt 35,8%, iar bărbaţi 64,2%; şomeri indemnizaţi sunt 31,2% şi 68,8% şomeri neindemnizaţi; şomeri din mediul rural 62,0% şi 38,0% din mediul urban.
Barbatii, capul familie de altfel, sunt cei mai multi in randurile somerilor, insa nici femeile nu isi gasesc loc de angajare pentru ca oferta pe piata muncii este foarte restransa, investitorii nu sunt atrasi de pamanturile brailene.
În evidenţa A.J.O.F.M. Brăila, la data de 28.02.2013, se aflau înregistraţi 9153 şomeri (cu 1207 mai mulţi decât la aceeaşi dată a anului anterior), iar structura acestora pe niveluri de pregătire şcolară s-a prezentat, astfel: 78,9% şomeri cu nivel de pregătire primar, gimnazial şi profesional/şcoală de arte şi meserii; 15,1% cu nivel de pregătire liceal/postliceal şi 6,0% cu nivel de pregătire universitar. Din totalul şomerilor aflaţi în evidenţele AJOFM Brăila, la data de 28.02.2013, femei sunt 35,8%, iar bărbaţi 64,2%; şomeri indemnizaţi sunt 31,2% şi 68,8% şomeri neindemnizaţi; şomeri din mediul rural 62,0% şi 38,0% din mediul urban.
"Taguri" articol:
vezi lista articole



